ونک، ملاصدرا، رو به ‌روی بیمارستان بقیة الله
ساختمان۱۹۳ طبقه۵ واحد۱۴
تلفن تماس
۰۲۱-۸۸۶۰۳۵۹۵
3 بهمن 1402 توسط مریم یزدیان

مهم ترین و شایع ترین علت کمر درد

کمردرد یکی از شایع‌ ترین مشکلاتی است که افراد در طول زندگی خود با آن مواجه می‌شوند. طبق آمار، بیش از ۸۰ درصد افراد در طول زندگی خود حداقل یک بار دچار کمردرد می‌شوند. کمردرد می‌تواند در هر سنی رخ دهد، اما بیشتر در افراد میانسال و مسن شایع است. در این مقاله از سایت فیزیوتراپی رایان به بررسی مهم ترین و شایع ترین علت کمر درد پرداخته شده است.

مهم ترین علل کمر درد چیست؟

دلایل کمر درد بسیار متنوع است و می تواند به دو دسته مکانیکی و غیرمکانیکی تقسیم شود.

علل مکانیکی کمر درد

شایع ترین علت کمر درد، علل مکانیکی هستند که به دلیل آسیب یا فشار بر ساختارهای ستون فقرات ایجاد می شوند. این علل عبارتند از:

 • گرفتگی عضلات: گرفتگی عضلات کمر یکی از شایع ترین علل کمر درد است که معمولاً به دلیل بلند کردن اجسام سنگین، وضعیت نامناسب بدن یا ورزش بیش از حد ایجاد می شود.
 • پیچ خوردگی رباط ها: پیچ خوردگی رباط ها نیز می تواند باعث کمر درد شود. رباط ها بافت هایی هستند که استخوان ها را به یکدیگر متصل می کنند. پیچ خوردگی رباط ها معمولاً در اثر آسیب یا ضربه ایجاد می شود.
 • آسیب به دیسک ها: دیسک ها بالشتک هایی هستند که بین مهره های ستون فقرات قرار دارند. آسیب به دیسک ها می تواند باعث فتق دیسک شود. فتق دیسک زمانی اتفاق می افتد که قسمتی از دیسک از محل خود خارج شود و به اعصاب نخاعی فشار وارد کند.
 • تغییرات ناشی از افزایش سن: با افزایش سن، تغییراتی در ستون فقرات ایجاد می شود که می تواند باعث کمر درد شود. این تغییرات عبارتند از:
  • تنگی کانال نخاعی: تنگی کانال نخاعی زمانی اتفاق می افتد که کانال نخاعی باریک شود. این امر می تواند باعث فشار بر اعصاب نخاعی شود.
  • آرتروز ستون فقرات: آرتروز ستون فقرات باعث التهاب مفاصل بین مهره ای می شود. این امر می تواند باعث درد، سفتی و خشکی در کمر شود.

شایع ترین علت کمر درد

علل غیرمکانیکی کمر درد

علل غیرمکانیکی کمر درد به دلیل بیماری های زمینه ای ایجاد می شوند. این علل عبارتند از:

 • بیماری های التهابی مفاصل: بیماری های التهابی مفاصل مانند آرتریت روماتوئید و اسپوندیلیت آنکیلوزان می توانند باعث کمر درد شوند.
 • بیماری های عفونی: عفونت های ستون فقرات مانند عفونت کلیه یا عفونت مثانه می توانند باعث کمر درد شوند.
 • تومور های ستون فقرات: تومور های ستون فقرات می توانند باعث درد، ضعف و بی حسی در کمر شوند.
 • اختلالات روانی: اختلالات روانی مانند اضطراب و افسردگی می توانند باعث کمر درد شوند.

کلینیک فیزیوتراپی رایان

شما می توانید برای درمان کمردرد به کلینیک فیزیوتراپی رایان، بهترین کلینیک فیزیوتراپی در تهران مراجعه کنید.

مقالات مرتبط: فیزیوتراپی اسپوندیلیت آنکیلوزان

جمع بندی

مهم ترین و شایع ترین علت کمر درد، علل مکانیکی هستند. این علل معمولاً به دلیل آسیب یا فشار بر ساختارهای ستون فقرات ایجاد می شوند. علل غیرمکانیکی کمر درد نیز می توانند باعث کمر درد شوند، اما کمتر شایع هستند.

برای تشخیص علت کمر درد، پزشک باید شرح حال بیمار را بگیرد و معاینه فیزیکی انجام دهد. در برخی موارد، ممکن است نیاز به انجام آزمایشات تصویربرداری مانند رادیوگرافی، ام آر آی یا سی تی اسکن باشد.

درمان کمر درد به علت آن بستگی دارد. در صورت ابتلا به علل مکانیکی کمر درد، معمولاً درمان های غیرتهاجمی مانند استراحت، دارو درمانی و فیزیوتراپی موثر هستند. در برخی موارد، ممکن است نیاز به جراحی باشد.

درباره مریم یزدیان
من دکتر مریم یزدیان متخصص فیزیوتراپی از دانشگاه شهید بهشتی هستم. شما میتوانید برای انجام انواع فیزیوتراپی به کلینیک فیزیوتراپی رایان مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما