ونک، ملاصدرا، رو به ‌روی بیمارستان بقیة الله
ساختمان۱۹۳ طبقه۵ واحد۱۴
تلفن تماس
۰۲۱-۸۸۶۰۳۵۹۵
1 دی 1402 توسط مریم یزدیان

درمان فیزیوتراپی شانه یخ زده + آموزش تمرینات ورزشی

شانه یخ زده، که به آن کپسولیت چسبنده نیز گفته می‌ شود، عارضه‌ ای است که باعث درد، سفتی و کاهش دامنه حرکتی شانه می‌ شود. این عارضه معمولاً در اثر التهاب کپسول مفصلی شانه ایجاد می‌ شود. کپسول مفصلی یک لایه بافتی است که مفصل شانه را احاطه کرده و آن را در جای خود نگه می‌ دارد. در این مطلب از سایت فیزیوتراپی رایان به بررسی علت و روش های درمان شانه یخ زده و فیزیوتراپی شانه یخ زده پرداخته شده است.

علائم شانه یخ زده چیست؟

شانه یخ زده معمولاً به آرامی در سه مرحله ایجاد می شود.

 • مرحله انجماد: این مرحله معمولاً 2 تا 9 ماه طول می‌کشد. در این مرحله، درد شانه به تدریج افزایش می‌یابد و ممکن است در شب شدیدتر شود. همچنین، حرکت شانه محدود می‌شود و ممکن است انجام وظایف و فعالیت‌های روزانه دشوار شود.
 • مرحله یخ زده: این مرحله معمولاً 4 تا 12 ماه طول می‌کشد. در این مرحله، درد ممکن است کاهش یابد، اما شانه همچنان سفت و محدود است.
 • مرحله ذوب: توانایی حرکت شانه شروع به بهبود می کند. این مرحله از 5 تا 24 ماه طول می کشد. برای برخی افراد، درد در شب تشدید می شود و گاهی اوقات خواب را مختل می کند.

علائم کلی شانه یخ زده عبارتند از:

 • درد شانه، به ویژه در شب
 • سفتی شانه
 • محدود شدن حرکت شانه
 • کاهش قدرت شانه

علائم دیگری که ممکن است در برخی افراد مبتلا به شانه یخ زده دیده شود عبارتند از:

 • احساس سوزش یا درد در شانه
 • صدای تق تق هنگام حرکت شانه
 • تورم شانه

frozen shoulder

انواع روش های درمان شانه یخ زده

به طور کلی، درمان شانه یخ زده در 3 مرحله اصلی دارد:

 • تسکین درد: از حرکاتی که باعث درد شما می شود اجتناب کنید. فقط شانه خود را به آرامی حرکت دهید. برای کاهش درد از پاراستامول یا ایبوپروفن استفاده کنید.
 • تسکین درد و تورم قوی تر: استفاده از مسکن های تجویز شده. شاید تزریق استروئید در شانه برای کاهش تورم.
 • بازگشت حرکت: تمرینات شانه زمانی که درد کمتری داشته باشد. این می تواند در خانه یا با فیزیوتراپیست باشد.

بسته به میزان درد و سفت بودن شانه، ممکن است ترکیبی از این درمان ها را دریافت کنید. تسکین درد قوی تر معمولاً فقط برای مدت کوتاهی استفاده می شود زیرا می تواند عوارض جانبی ایجاد کند.

frozen shoulder

شانه یخ زده چقدر به طول می انجامد؟

شانه یخ زده می تواند حداقل 1.5 تا 3 سال طول بکشد تا بهبود یابد، گاهی اوقات ممکن است طولانی تر شود. اما درد و سفتی معمولاً در نهایت از بین می رود.

علل:

مفصل شانه در یک کپسول از بافت همبند محصور شده است. شانه یخ زده زمانی اتفاق می افتد که این کپسول در اطراف مفصل شانه ضخیم و سفت می شود و حرکت آن را محدود می کند.

مشخص نیست چرا این اتفاق برای برخی افراد می افتد. اما به احتمال زیاد پس از ثابت نگه داشتن شانه برای مدت طولانی، مانند بعد از جراحی یا شکستگی بازو، اتفاق می افتد.

چگونه می توانید درد ناشی از شانه یخ زده را خودتان کاهش دهید؟

درد ناشی از شانه یخ زده می تواند شدید باشد و انجام فعالیت های روزانه را دشوار کند. در اینجا چند روش برای کاهش درد شانه یخ زده در خانه آورده شده است:

 • تمرینات را از پزشک عمومی یا فیزیوتراپیست خود دنبال کنید.
 • شانه خود را حرکت دهید – ثابت نگه داشتن آن درد را بدتر می کند.
 • پک حرارتی یا کیسه آب گرم را روی شانه خود امتحان کنید.

اگر درد شانه یخ زده شما شدید است یا پس از چند هفته بهبود نمی یابد، باید به پزشک مراجعه کنید.

frozen shoulder frozen shoulder

عوامل خطر شانه یخ زده

برخی عوامل ممکن است خطر ابتلا به شانه یخ زده را افزایش دهند که عبارتند از :

 • سن و جنس

سن و جنس دو عامل خطر مهم برای شانه یخ زده هستند. افراد 40 ساله و بالاتر، به ویژه زنان، بیشتر احتمال دارد که شانه یخ زده داشته باشند.

 • عدم تحرک یا کاهش تحرک

یکی از مهمترین دلایل یخ زدگی شانه، عدم تحرک شانه است که ممکن است در هنگام بهبودی از آسیب دیدگی شانه، شکستگی بازو یا سکته مغزی ایجاد کند. عدم تحرک شانه باعث می شود که کپسول مفصلی شانه سفت و ضخیم شود. این امر باعث محدود شدن دامنه حرکت شانه و افزایش درد می شود. عدم تحرک یا کاهش تحرک می توانید به دلیل موارد زیر باشد:

  • آسیب روتاتور کاف
  • دست شکسته
  • سکته
  • بهبودی پس از جراحی
  • بیماری های سیستمیک

به نظر می رسد افرادی که بیماری های خاصی دارند بیشتر در معرض ابتلا به شانه یخ زده هستند. بیماری هایی که ممکن است خطر را افزایش دهند عبارتند از:

 • دیابت
 • پرکاری تیروئید
 • تیروئید کم کار
 • بیماری قلب و عروقی
 • بیماری پارکینسون

frozen shoulder

روش های جلوگیری از شانه یخ زده

برای جلوگیری از شانه یخ زده، می‌ توان اقدامات زیر را انجام داد:

 • از آسیب شانه جلوگیری کنید. برای جلوگیری از آسیب شانه، از تکنیک‌ های صحیح هنگام ورزش و فعالیت‌ های روزمره استفاده کنید. از بلند کردن اجسام سنگین به روش نادرست خودداری کنید.
 • در صورت آسیب شانه، سریعاً آن را درمان کنید. اگر شانه شما دچار آسیب شد، بلافاصله آن را بی‌حرکت کنید و به پزشک مراجعه کنید.
 • از بی‌ تحرکی طولانی‌ مدت شانه خودداری کنید. اگر شانه شما به دلیل جراحی یا بیماری برای مدت طولانی بی‌ حرکت بود، به تدریج و با مشورت پزشک دامنه حرکتی آن را افزایش دهید.
 • اگر بیماری‌ هایی مانند دیابت دارید، آن را تحت کنترل نگه دارید. کنترل بیماری‌ هایی مانند دیابت می‌ تواند به کاهش خطر ابتلا به شانه یخ زده کمک کند.

علاوه بر این، تمرینات کششی منظم شانه می‌ تواند به تقویت عضلات شانه و جلوگیری از سفتی آن کمک کند.

frozen shoulder

فیزیوتراپی برای شانه یخ زده در تهران

فیزیوتراپی شانه یخ زده می تواند به شما کمک کند تا حرکت را در شانه خود بازگردانید. فیزیوتراپیست ابتدا میزان حرکت در شانه های شما را بررسی می کند و در مورد تعداد جلسات مورد نیاز شما تصمیم می گیرد. تعداد دقیق به نحوه پاسخ شانه شما به درمان بستگی دارد.

درمان های فیزیوتراپیست عبارتند از:

 • تمرینات کششی
 • تمرینات قدرتی
 • توصیه برای پاسچر مناسب بدن
 • توصیه های تسکین درد

اگر پس از اتمام جلسات فیزیوتراپی شانه یخ زده همچنان درد دارید، به پزشک عمومی یا فیزیوتراپیست خود مراجعه کنید. ممکن است فیزیوتراپی بیشتری تجویز کنند یا درمان دیگری را امتحان کنند.بسیاری از فیزیوتراپیست ها در جراحی های GP کار می کنند. در برخی مناطق، می‌توانید بدون مراجعه به پزشک عمومی، از فیزیوتراپیست درخواست کنید.

کلینیک فیزیوتراپی رایان

تمرینات ورزشی برای درمان شانه یخ زده

همیشه قبل از انجام تمرینات شانه یخ زده شانه خود را گرم کنید. بهترین راه برای انجام این کار این است که به مدت 10 تا 15 دقیقه دوش آب گرم یا حمام بگیرید. شما همچنین می توانید از یک پد گرم کننده مرطوب یا حوله مرطوب گرم شده در مایکروویو استفاده کنید، اما ممکن است آنقدرها موثر نباشد. در انجام تمرینات شانه منجمد زیر، کشش را تا حد تنش انجام دهید اما دقت کنید درد نداشته باشید.

1.کشش آونگ یکی از ورزش های شانه یخ زده

شانه های خود را شل کنید. بایستید و کمی خم شوید، اجازه دهید بازوی آسیب دیده آویزان شود. بازو را در یک دایره کوچک بچرخانید – به قطر حدود 30 سانتی متر. 10 دور در هر جهت، یک بار در روز انجام دهید. با بهبود علائم، قطر تاب خود را افزایش دهید. وقتی برای کارهای بیشتر آماده شدید، با نگه داشتن یک وزنه سبک (یک تا پنج پوند) در بازوی در حال چرخش، کشش را افزایش دهید.

frozen shoulder

2.کشش حوله برای شانه یخ زده

یک سر حوله به طول تقریبا یک متر را پشت سر خود نگه دارید و انتهای مخالف را با دست دیگر خود بگیرید. حوله را در حالت افقی نگه دارید. از بازوی خوب خود استفاده کنید تا بازوی آسیب دیده را به سمت بالا بکشید تا کشیده شود. همچنین می توانید یک نسخه پیشرفته از این تمرین را با حوله ای که روی شانه های خوب خود قرار داده اید انجام دهید. پایین حوله را با بازوی آسیب دیده نگه دارید و با بازوی سالم آن را به سمت پایین کمر بکشید. این کار را 10 تا 20 بار در روز انجام دهید.

3. درمان شانه یخ زده با راه رفتن با انگشت دست

رو به دیواری به اندازه سه چهارم بازو قرار بگیرید. دست را دراز کرده و با نوک انگشتان بازوی آسیب دیده دیوار را در سطح کمر لمس کنید. در حالی که آرنج خود را کمی خم کرده اید، انگشتان خود را به آرامی از دیوار بالا ببرید، مانند عنکبوت، بازوی خود را تا جایی که راحت می توانید بالا بیاورید.

انگشتان شما باید کار را انجام دهند، نه عضلات شانه شما. به آرامی بازو را پایین بیاورید (در صورت لزوم با کمک بازوی خوب) و تکرار کنید. این تمرین را 10 تا 20 بار در روز انجام دهید.

frozen shoulder

4.Cross-body reach

بنشینید یا بایستید. از بازوی خوب خود برای بلند کردن بازوی آسیب دیده خود در آرنج استفاده کنید و آن را بالا و در سراسر بدن خود بیاورید و فشار ملایمی برای کشش شانه اعمال کنید. کشش را برای 15 تا 20 ثانیه نگه دارید. این کار را 10 تا 20 بار در روز انجام دهید.

frozen shoulder

5.کشش زیر بغل

با استفاده از بازوی خوب خود، بازوی آسیب دیده را روی یک قفسه که ارتفاعش در حد سینه باشد، بلند کنید. به آرامی زانوهای خود را خم کنید، زیر بغل را باز کنید. خم شدن زانوی خود را کمی عمیق کنید، زیر بغل را به آرامی کشیده و سپس صاف کنید. با هر خم شدن زانو، کمی بیشتر کشش دهید، اما آن را مجبور نکنید. هر روز 10 تا 20 بار این کار را انجام دهید.

frozen shoulder

شروع به تقویت کردن

همانطور که دامنه حرکتی شما بهبود می یابد، تمرینات تقویت کننده روتاتور کاف را اضافه کنید. قبل از انجام تمرینات تقویتی حتماً شانه خود را گرم کرده و حرکات کششی خود را انجام دهید.

6.چرخش به بیرون

یک باند تمرینی لاستیکی را بین دستان خود با آرنج خود در زاویه 90 درجه نزدیک به طرفین نگه دارید. قسمت پایین بازوی آسیب دیده را به سمت بیرون دو یا سه اینچ بچرخانید و به مدت پنج ثانیه نگه دارید. 10 تا 15 بار ، یک بار در روز تکرار کنید.

frozen shoulder

7.چرخش به داخل

کنار یک در بسته بایستید و یک سر یک کش ورزشی را به دور دستگیره در قلاب کنید. انتهای دیگر را با دست بازوی آسیب دیده نگه دارید، آرنج خود را با زاویه 90 درجه نگه دارید. باند را دو یا سه اینچ به سمت بدن خود بکشید و پنج ثانیه نگه دارید. 10 تا 15 بار، یک بار در روز تکرار کنید

برای انجام تمرینات بیشتر برای بهبود تعادل، افزایش انعطاف پذیری و حتی کمک به تسکین آرتریت، کمر و درد زانو، با مرکز فیزیوتراپی رایان، بهترین کلینیک فیزیوتراپی در بهترین در ارتباط باشید.

frozen shoulder

کلام آخر

شانه یخ زده یک بیماری شایع است که باعث درد و محدودیت حرکت در مفصل شانه می شود. علت اصلی این بیماری مشخص نیست، اما عواملی مانند بی حرکتی شانه، آسیب دیدگی شانه و بیماری های زمینه ای می توانند خطر ابتلا به آن را افزایش دهند.

درمان شانه یخ زده معمولاً شامل فیزیوتراپی شانه یخ زده است. فیزیوتراپیست می تواند به شما در انجام تمرینات کششی و تقویتی کمک کند تا دامنه حرکتی خود را بهبود بخشید. شما می توانید سوالات و پیشنهادات خود را از طریق دیدگاه برای ما ارسال کنید.

درباره مریم یزدیان
من دکتر مریم یزدیان متخصص فیزیوتراپی از دانشگاه شهید بهشتی هستم. شما میتوانید برای انجام انواع فیزیوتراپی به کلینیک فیزیوتراپی رایان مراجعه کنید.
Call Now Buttonتماس با ما