ونک، ملاصدرا، رو به ‌روی بیمارستان بقیة الله
ساختمان۱۹۳ طبقه۵ واحد۱۴
تلفن تماس
۰۲۱-۸۸۶۰۳۵۹۵
1 دی 1402 توسط مریم یزدیان

بیوفیدبک چیست و چگونه کار می کند؟

در این مقاله از سایت کلینیک فیزیوتراپی رایان به موضوع بیوفیدبک چیست و چگونه کار می کند؟ پرداخته ایم. بیوفیدبک انواع مختلفی دارد که هر کدام برای اهداف درمانی خاصی استفاده می‌شوند.

بیوفیدبک چیست؟

بیو فید بک نوعی درمان است که از حسگرهای متصل به بدن شما برای اندازه گیری عملکردهای کلیدی بدن استفاده می کند. بیوفیدبک به شما کمک می کند تا در مورد نحوه عملکرد بدن خود بیشتر بدانید. این اطلاعات به شما کمک کند تا کنترل بهتری بر عملکردهای خاص بدن داشته باشید و نگرانی‌های سلامتی را برطرف کنید. بیوفیدبک، درمانی غیر دارویی است که در آن بیماران یاد می گیرند فرایندهای بدنی را که به طور معمول غیرارادی هستند، مانند کشش عضلانی، فشار خون یا ضربان قلب را کنترل کنند.

بیوفیدبک مبتنی بر مفهوم “ذهن بر ماده” است. ایده این است که با تکنیک های مناسب، می توانید سلامت خود را با توجه به نحوه واکنش بدن خود به عوامل استرس زا و سایر محرک ها تغییر دهید.

استرس مزمن می تواند اثرات چشمگیری بر بدن شما داشته باشد مثل افزایش فشار خون، افزایش دمای بدن و اختلال در عملکرد مغز. بیوفیدبک با ترویج  پاسخ ذهنی و فیزیکی مؤثرتر به استرس، به شما کمک می کند تا فرآیندهای بدن مانند ضربان قلب و فشار خون خود را کنترل کنید. زمانی تصور می شد که این فرآیندهای بدن کاملا غیر ارادی هستند.

انواع بیو فید بک در فیزیوتراپی چیست؟

سه روش متداول بیوفیدبک تراپی عبارتند از:

 • بیوفیدبک الکترومیوگرافی (EMG): تنش عضلانی را با تغییر در طول زمان اندازه گیری می کند
 • بیوفیدبک حرارتی یا دمایی: تغییرات دمای بدن را در طول زمان اندازه گیری می کند
 • الکتروانسفالوگرافی: فعالیت امواج مغزی را در طول زمان اندازه گیری می کند

انواع دیگر بیوفیدبک عبارتند از:

پاسخ پوست گالوانیک: میزان عرق بدن شما را در طول زمان اندازه گیری می کند

بیوفیدبک تغییرپذیری قلب: نبض و ضربان قلب شما را اندازه گیری می کند

 

به چند جلسه بیوفیدبک احتياج دارم؟

جلسات به طور معمول کمتر از یک ساعت طول می کشد. بیماران معمولا در ۱۰ جلسه دچار تسکین می شوند. در موارد  دیگر مانند فشار خون بالا، بهبود ممکن است ۲۰ جلسه طول بکشد تا ظاهر شود. در کنار این جلسات فعالیت های ذهنی و ریلکسیشن خواهد بود که با انجام  فرد به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در روز در خانه کامل خواهد شد.

هدف از بیوفیدبک چیست؟

به نظر می رسد که بیوفیدبک برای شرایطی که به شدت تحت تأثیر استرس هستند مؤثرتر باشد. برخی از نمونه ها عبارتند از: اختلالات یادگیری، اختلالات خوردن، شب ادراری، و اسپاسم عضلات.

بیوفیدبک ممکن است برای درمان بسیاری از مشکلات جسمی و روانی استفاده شود، از جمله:

 • آسم
 • بی اختیاری
 • یبوست
 • سندرم روده تحریک‌پذیر
 • عوارض جانبی شیمی درمانی
 • فشار خون بالا
 • بیماری رینود
 • درد مزمن
 • استرس یا اضطراب

برخی از افراد بیوفیدبک را به عنوان نوعی درمان برای این شرایط ترجیح می دهند زیرا غیرتهاجمی است و به داروها متکی نیست. سایر افراد برای بهبود سلامت کلی، بیوفیدبک را با گزینه های درمانی سنتی تر همراه می کنند.

نحوه ی کار دستگاه بیوفیدبک چیست؟

حسگرهای الکتریکی که به مانیتور متصل اند به بدن شما متصل می شوند. سنسورها یک یا چند نشانه استرس را اندازه گیری می کنند که می تواند شامل ضربان قلب، تنش عضلانی یا دمای بدن باشد. اندازه‌گیری‌ها بازخوردی از نحوه پاسخ بدن شما به محرک‌های مختلف ارائه می‌دهند.

یک درمانگر بیوفیدبک می تواند به شما بیاموزد که چگونه ضربان قلب خود را از طریق تمرینات تنفسی، تکنیک های تمدد اعصاب و تمرینات ذهنی کاهش دهید. می توانید نتایج این تکنیک ها و تمرین ها را روی مانیتور اندازه گیری کنید. این باعث ایجاد واکنش های مثبت و آرامش بیشتر می شود.

یک جلسه بیوفیدبک معمولی بین 30 تا 60 دقیقه طول می کشد. تعداد جلسات مورد نیاز بسته به تعدادی از عوامل، از جمله اینکه چقدر سریع یاد می گیرید که پاسخ های فیزیکی خود را کنترل کنید، متفاوت خواهد بود.

آنچه می توانید انتظار داشته باشید

درمانگر به شما کمک می‌کند تا بر اساس مسائل سلامتی‌تان تعیین کنید که کدام تکنیک بیوفیدبک برای شما مناسب است. موفقیت درمان بیوفیدبک به عوامل متعددی بستگی دارد، مانند اینکه چند وقت یکبار از تکنیک هایی که در طول درمان یاد می گیرید در زندگی روزمره خود استفاده می کنید.

کاربرد بیوفیدبک چیست؟

به گزارش مرکز پزشکی دانشگاه مریلند (UMM) هنوز مشخص نیست که چرا یا چگونه بیوفیدبک کار می کند، اما به نظر می رسد به افراد با شرایط مربوط به استرس کمک می کند. هنگامی که یک فرد استرس را تجربه می کند، فرایندهای داخلی – مانند فشار خون – می تواند نامنظم شود. این روش درمانی، آرامش و تمرینات ذهنی را آموزش می دهد که می تواند علائم را کاهش دهد.

 • میگرن

مطالعات نشان می دهد که درمان بیوفیدبک فرکانس و شدت علائم را در افراد مبتلا به سردرد میگرن کاهش می دهد.

 • ADHD

برخی مطالعات پیشنهاد کرده اند که بیوفیدبک EEG، یا نوروفیدبک، ممکن است به افراد مبتلا به ADHD کمک کند.

به گفته نویسندگان یک بررسی سیستماتیک که در سال ۲۰۱۴ در BMJ منتشر شد، شواهد رو به رشد نشان می دهد که نوروفیدبک می تواند به ADHD کمک کند

 • اختلال استرس پس از سانحه

برخی از انواع بیوفیدبک درمانی ممکن است به بیماران مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) کمک کند.

 • بی اختیاری ادرار

بیوفیدبک یک روش غیرتهاجمی و موثر برای درمان بی اختیاری ادرار است. این روش برای طیف وسیعی از افراد مبتلا به بی اختیاری ادرار، از جمله زنان بعد از بارداری، مردان مبتلا به پروستات بزرگ شده و افراد مبتلا به آسیب عصبی، مناسب است.

روند درمان بی اختیاری ادرار با بیوفیدبک معمولاً شامل جلسات 15 تا 30 دقیقه ای است که به صورت هفتگی یا دو هفته یک بار انجام می شود. طول مدت درمان بسته به شدت بی اختیاری ادرار و پاسخ فرد به درمان متفاوت است.

 • بیماری رایناود

بیماری رایناود وضعیتی است که باعث می شود برخی از نقاط بدن در پاسخ به دماهای سرد یا استرس عاطفی احساس بی حسی و خنکی کنند که به علت  یک مشکل خون رسانی به پوست است.

مطالعات نشان می دهد که بیوفیدبک حرارتی می تواند به کاهش علائم بیماری رایناود کمک کند.

 • یبوست مزمن

بیوفیدبک یک روش درمانی غیرتهاجمی است که از بازخورد فوری برای آموزش افراد در مورد نحوه کنترل عملکردهای بدن خود استفاده می‌کند. در درمان یبوست مزمن با بیوفیدبک، حسگرهای کوچکی به عضلات کف لگن و راست روده متصل می‌شوند. این حسگرها فعالیت عضلات را ثبت می‌کنند و این اطلاعات به صورت بازخورد دیداری یا شنیداری به بیمار ارائه می‌شود.

با مشاهده بازخورد، بیمار می‌تواند یاد بگیرد که چگونه عضلات کف لگن و راست روده خود را به طور موثر شل یا منقبض کند. این امر می‌تواند به بهبود هماهنگی عضلات و تسهیل حرکات روده کمک کند. درمان یبوست با بیوفیدبک یک روش موثر است.

 • بی قراری مدفوع

بیوفیدبک در درمان بی قراری مدفوع با آموزش به بیمار در مورد نحوه کنترل عضلات مقعد و راست روده انجام می‌شود. در این روش، از ابزارهایی مانند مانومتری مقعد و بالون رکتال استفاده می‌شود تا بیمار بتواند تغییرات در فشار و تون عضلات مقعد خود را مشاهده کند. این بازخوردها به بیمار کمک می‌کند تا یاد بگیرد چگونه عضلات مقعد خود را به طور موثرتری منقبض کند و از خروج مدفوع جلوگیری کند.

مطالعات نشان داده‌اند که بیوفیدبک یک روش درمانی موثر برای بی قراری مدفوع است. در یک مطالعه، ۸۰ درصد از بیمارانی که از بیوفیدبک برای درمان بی قراری مدفوع استفاده کردند، بهبود قابل توجهی در علائم خود مشاهده کردند.

 • درمان های شناختی و رفتاری

دکتر جان کرستال، سردبیر روانپزشک زیستی: بیوفیدبک ممکن است راه های جدیدی را برای درمان های شناختی و رفتاری باز کند.

او در مورد مطالعه ای اظهار نظر کرد که در آن مردم توانستند فعالیت مناطق خاصی از مغز را کنترل کنند زمانی که سیگنال های بازخورد را با تصویربرداری مغزی رزونانس مغناطیسی عملکردی (fMRI) دریافت می کنند.

 • درد مزمن رکتال

در فیزیوتراپی، بیوفیدبک اغلب برای درمان درد مزمن رکتال استفاده می شود. در این روش، فیزیوتراپیست از بیوفیدبک برای کمک به بیمار در یادگیری نحوه شل کردن عضلات کف لگن استفاده می کند. عضلات کف لگن مسئول کنترل عملکردهای روده و مثانه هستند. در برخی موارد، تنش بیش از حد عضلات کف لگن می تواند باعث درد رکتال شود.

بیوفیدبک در فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست هایی که با مراجعین در توانبخشی فیزیکی یا ورزش کار می کنند، می توانند از رویکردهای بیوفیدبک استفاده زیادی کنند.دلیل این امر این است که Biofeedback یک کلاینت را قادر می سازد تا یاد بگیرد سیگنال های خود تنظیم کننده عملکردهای بدن را نمایندگی کند و در این راه کنترل بیشتری به دست آورد.

به عنوان مثال بسیاری از اختلالات مرتبط با استرس و توجه را می توان با استفاده از آموزش بیوفیدبک با موفقیت درمان کرد. Biofeedback یک ابزار غیر تهاجمی و موثر برای تعیین وضعیت روانی فیزیولوژیکی (ذهن بدن) از نظر پارامترهای فیزیولوژیکی مانند تنفس، ضربان قلب، تنش عضلانی، دما، عرق کردن و …ارائه می دهد . مراجعین بینش بیشتری در ارتباط ذهن و بدن بدست می آورند.

فیزیوتراپیست ها از بیوفیدبک برای کمک به پالایش یک توالی حرکتی یا الگوی فعال سازی برای کمک به بیماران برای رسیدن به هدفی خاص استفاده می کنند. این تکنیک شامل استفاده از بازخورد بصری، فیزیکی و/یا شنوایی برای هدایت بیمار برای داشتن عملکرد مطلوب خود است.

پزشکان ممکن است از بیوفیدبک برای کنترل واکنش های فیزیولوژیک سراسری یا اقدامات عضلانی خاص استفاده کنند. گروه های عضلانی که اغلب هدف قرار می گیرند در اندام های فوقانی و پایینی و عضلات مورد استفاده در راه رفتن هستند، همچنین عضلاتی که توسط سیستم عصبی اتونومیک کنترل می شوند، مانند هضم، دفع مدفوع، و ادرار کردن نیز معمولاً انتخاب می شوند. برای بی قراری ادراری، عضلات کف لگن هدف هستند، در حالی که در بی قراری مدفوع، بر روی اسفنکتور خارجی مقعد تمرکز دارد. بیوفیدبک همچنین دارای اهداف غیرعضلانی اسکلتی مانند اضطراب و کاهش استرس است.

بیوفیدبک در کلینیک فیزیوتراپی رایان

کلینیک فیزیوتراپی رایان یکی از بهترین کلینیک های فیزیوتراپی در تهران است که از بیوفیدبک برای درمان طیف وسیعی از اختلالات و مشکلات استفاده می کند. این کلینیک از تجهیزات و فناوری های پیشرفته برای درمان بیوفیدبک استفاده می کند و تیمی از متخصصان مجرب و آموزش دیده را دارد که می توانند به بیماران در بهبود وضعیت خود کمک کنند.

انواع بیوفیدبک در کلینیک فیزیوتراپی رایان

کلینیک فیزیوتراپی رایان از انواع مختلفی از بیوفیدبک برای درمان طیف وسیعی از اختلالات و مشکلات استفاده می کند. برخی از انواع بیوفیدبک که در این کلینیک ارائه می شود عبارتند از:

 • بیوفیدبک عضلانی: این نوع بیوفیدبک برای درمان اختلالات عضلانی اسکلتی، مانند درد مزمن، اسپاسم عضلانی، اختلالات تعادل و هماهنگی، و بی اختیاری ادرار استفاده می شود.
 • بیوفیدبک عصبی: این نوع بیوفیدبک برای درمان اختلالات عصبی، مانند سکته مغزی، آسیب نخاعی، ام اس، پارکینسون و سندرم تورت استفاده می شود.
 • بیوفیدبک شناختی: این نوع بیوفیدبک برای درمان اختلالات روانی، مانند اضطراب، افسردگی، اختلالات خوردن و اختلالات خواب استفاده می شود.

بیوفیدبک در بهترین کلینیک فیزیوتراپی در تهران ، کلینیک فیزیوتراپی رایان انجام می شود. برای دریافت مشاوره آنلاین می توانید با ما تماس بگیرید.

جلسه درمانی بیوفیدبک در فیزیوتراپی چه مدت طول می‌ کشد؟

مدت زمان جلسه درمانی بیوفیدبک در فیزیوتراپی به طور کلی بین 30 تا 60 دقیقه است.

اما این زمان می‌تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد، از جمله:

 • نوع مشکل یا بیماری: برخی از مشکلات به جلسات درمانی کوتاه‌تر و برخی دیگر به جلسات طولانی‌تر نیاز دارند.
 • شدت مشکل: هر چه مشکل شدیدتر باشد، به جلسات درمانی بیشتری نیاز خواهد بود.
 • پاسخ بیمار به درمان: برخی از بیماران سریع‌تر به درمان پاسخ می‌دهند و به جلسات کمتری نیاز دارند.
 • اهداف درمانی: اگر اهداف درمانی پیچیده‌تر باشند، به جلسات بیشتری نیاز خواهد بود.

به طور کلی، یک دوره معمولی از درمان بیوفیدبک شامل 4 تا 6 جلسه است. اما ممکن است تعداد جلسات بین 8 تا 10 جلسه هم متغیر باشد.

در طول جلسه، حسگرهایی به بدن شما متصل می‌شوند که اطلاعات مربوط به فعالیت‌های فیزیولوژیکی شما، مانند ضربان قلب، تنفس و فعالیت عضلانی را جمع‌آوری می‌کنند. این اطلاعات به شما در قالب تصاویر یا صداها نمایش داده می‌شود تا بتوانید از آنها برای کنترل بهتر بدن خود استفاده کنید.

کلینیک فیزیوتراپی رایان

سخن پایانی

در این مطلب از سایت فیزیوتراپی رایان، به معرفی دستگاه بیوفیدبک پرداختیم. این دستگاه یک ابزار پزشکی است که به افراد کمک می کند تا بر روی فرآیندهای بدن خود کنترل بیشتری داشته باشند. شما می توانید سوالات خود را در این زمینه در قسمت دیدگاه برای ما ارسال نمایید.

درباره مریم یزدیان
من دکتر مریم یزدیان متخصص فیزیوتراپی از دانشگاه شهید بهشتی هستم. شما میتوانید برای انجام انواع فیزیوتراپی به کلینیک فیزیوتراپی رایان مراجعه کنید.

(01) دیدگاه

 1. سحر خیراندیش
  3 دی 1402

  سلام. ببخشید من یه سوال داشتم. بی اختیاری ادرار با بیوفیدبک واقعا تاثیر داره؟ هزینه آن چقدر است؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما